Ga verder naar de inhoud

Hof van beroep Antwerpen, 17 november 1995

5 Pakistani die in een café in Sint-Truiden iets willen drinken, worden niet besteld en krijgen te horen dat “die 5 bruine apen” het café moeten verlaten.

[Waarschuwing: deze uitspraak kan kwetsend taalgebruik bevatten.]

Gepubliceerd op: 17/11/1995
Domeinen: Samenleving, Goederen en diensten
Beschermde kenmerken: Racisme
Rechtsinbreuk(en): Discriminatie (strafrechtelijk), Discriminatie in domein aanbieden goederen en diensten, Haatspraak, Aanzettingsmisdrijf
Rechtsmacht: Hof van beroep
Rechtsgebied: Antwerpen
Unia (burgerlijke) partij: ja

Beslissing

De correctionele rechtbank van Hasselt had op 27 maart 1995 zowel de kelner als de uitbaters veroordeeld voor het bedrijven van discriminatie. 

Het feit dat een cafébaas instructies geeft aan zijn personeel om Indiërs niet te bedienen en om hen aan te manen de zaak te verlaten, vormt immers een inbreuk op artikel 1 antiracismewet. De uitleg dat deze handelswijze is ingegeven door de negatieve reacties van het cliënteel is terzake irrelevant.

Artikel 2 antiracismewet heeft tot doel om het recht op toegang tot alle plaatsen en diensten die voor het publiek zijn opengesteld, voor iedereen te vrijwaren. Een café valt onder deze bepaling. Een weigering om Indiërs te bedienen die louter te maken heeft met hun huidskleur, hun ras en hun nationaliteit, vormt dan ook een misdrijf.

Juridische kwalificatie

Het openbaar ministerie vervolgde de beklaagden voor:

  • Aanzetten tot discriminatie, haat of geweld jegens een persoon (artikel 1, 1° antiracismewet 1981 – thans artikel 250, 1°-2° Strafwetboek).
  • Rassendiscriminatie bedrijven bij het leveren of het aanbieden van levering van een goed of dienst (artikel 2 antiracismewet 1981 – thans artikel 254 Strafwetboek).

Beslissing

Het hof van beroep van Antwerpen bevestigt de eerste veroordeling, maar verzwaart wel de strafmaat. 

Op de hoogte blijven van juridisch nieuws?