Kennis en aanbevelingen over discriminatie
Unia is een kennis- en expertisecentrum dat inclusie- en discriminatiethema’s op verschillende manieren onderzoekt en ontsluit. In onze kennisbank brengen we alles voor je samen. Zoek op specifieke woorden of filter op beleidsaanbevelingen, onderzoeken, praktische tools, jaarverslagen, verkiezingsmemorandum enz.
Wil je meteen in de databronnen over discriminatie duiken? Check onze Equality Data Hub.
In de kijker
Discriminatie door digitale ongelijkheid
Digitalisering biedt heel wat voordelen, maar kan zorgen voor digitale ongelijkheid en discriminatie. We gaan in op de belangrijkste vragen.
Cijfers over meldingen en dossiers bij Unia
Welke situaties melden mensen ons het meest? Over welke discriminatiegronden en actiedomeinen opent Unia het vaakst een dossier? Op deze interactieve pagina kan je de cijfers van Unia raadplegen tussen 2017 en 2025.
Equality Data Hub: data over (on)gelijkheid & discriminatie
De Equality Data Hub biedt een overzicht van bestaande equality data voor verschillende beschermde kenmerken.
Advies over de invoering van ‘redelijke aanpassingen door associatie’ (2025)
Unia vraagt dat het recht op redelijke aanpassingen door associatie expliciet in de antidiscriminatiewetgeving komt.
Advies over het mogelijke verschil in behandeling tussen psychische en fysieke aandoeningen in het kader van verzekeringen (2025)
Personen met een psychische aandoening krijgen bij verzekeringen nog vaak een andere behandeling dan personen met een fysieke aandoening. Dat uit zich onder meer in uitsluitingen van dekking, bijpremies of beperkingen in de tijd. Op vraag van de bevoegde ministers onderzoekt Unia in dit advies of die verschillen verenigbaar zijn met de antidiscriminatiewetgeving en het VN-Verdrag inzake de rechten van personen met een handicap.
Advies over het verminderde TaxiBus-aanbod van de MIVB (2025)
Unia heeft veel meldingen ontvangen naar aanleiding van de abrupte vermindering van de TaxiBus-dienst door de MIVB sinds 23 juli 2025. Wij vragen om de herinvoering van de vroegere dienst.
EDE-landenfiche voor België over personen met een handicap (2024 en 2025)
Als European Disability Expert (EDE) stelde Unia landenfiches op voor de periodes 2025-2026 en 2024-2025 om de gelijkheid van personen met een handicap in België te beoordelen. We vatten de kernbevindingen samen.
Advies over wetsvoorstellen stemmen per brief voor kiezers met een ziekte of handicap en kiezers van 75 jaar of ouder (2025)
Unia bracht een schriftelijk advies uit over 4 wetsvoorstellen die stemmen per brief mogelijk moeten maken voor kiezers met een ziekte of handicap en kiezers van 75 jaar of ouder.
Advies over de toegankelijkheid van Bancontact CASH-punten (2025)
Unia ontving een aantal meldingen over CASH-punten die moeilijk toegankelijk zijn. Om de toegankelijkheidsproblemen van de automaten aan te pakken, werkten we aanbevelingen uit.